Sivas Pegasus Uçak Bileti

İç Anadolu Bölgesinin en önemli kentlerinden bir tanesi olan Sivas içerisindeki havalimanına Pegasus ülkenin farklı noktalarından seferler yapmakta ve insanlar uçak bileti almak suretiyle bu yolculuğu çok kısa sürede tamamlamaktadır. Anadolu’nun ortasında olmasına rağmen bazı kentlere olan uzaklığından dolayı insanlar bun kente gelirken hava yolunu tercih etmekte ve buna bağlı olarak ortaya çıkan talebin bir bölümü Pegasus tarafından yapılan seferler ile karşılanmaktadır. Sivas’a İstanbul, İzmir ve Antalya gibi önemli kentlerden seferler yapılırken bunların bir kısmı aktarmasız diğer kısmı ise aktarmalı olarak yapılmaktadır. Aktarmalı olarak yapılan seferlerde aktarma merkezi olarak İstanbul kullanılmakta ve insanlar burada bir süre bekledikten sonra Sivas’a geçiş yapmaktadır. Bu da yolculuğun normale göre çok daha uzun sürmesine neden olmaktadır.

Sivas ile diğer kentler arasında yapılan seferler çok önemli bir ihtiyacı karşılarken Ankara’nın buraya yakın olmasından dolayı iki kent arasında aktarmasız uçuş yapılmamaktadır. Buna karşılık aktarmalı olarak seferler yapılsa dahi insanların bunlara ilgisi olmamaktadır. İstanbul’dan buraya gelmek isteyen kişiler için Pegasus tarafından günde 2 ya da daha fazla sefer yapılmaktadır. Seyahatler ortalama olarak 1 saat 25 dakika sürerken biletler için ödenmesi gereken miktar ise 91 TL’den başlamakta ve kademeli olarak artmaktadır. İzmir’den yapılan uçuşlara ait detaylar da benzerdir fakat buradan çok daha az sefer yapılmaktadır. Bunun temel nedeni ise talebin çok daha az olmasındandır.

sivashavalimani.jpg (651×434)

Sivas’ta tarih boyunca çok farklı medeniyetler hüküm sürmüştür. Özellikle Türklerin buraya gelmesinden sonra çok sayıda devlet ve beylik burada hüküm sürdü hatta bazılarının merkezi Sivas oldu. Dolayısıyla da şehrin farklı noktalarında çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Bunun dışında kentin farklı noktalarından çok sayıda doğal güzellik de insanların ilgisini çekmektedir. Şehirde yer alan gezilecek yapıların başında Divriği’de yer alan Ulu Camidir. Mengücekliler tarafından yapılan bu caminin kapısında yer alan süslemeler döneminin çok ilerisindedir ve gören kişiler şimdilerde bile bunlardan fazlası ile etkilenmektedir. Caminin günümüze kadar ulaşması zaman içerisinde geçirdiği onarımlarla mümkün olmuştur.