Pistten Çıkan Pegasus Uçağı Akıbeti Hakkında

Pegasus Havayolu firmasına ait Zeynep isimli yolcu uçağı 13 Ocak 2018 tarihinde Trabzon Havalimanına iniş yaptığı sırada kontrolden çıkarak pistten çıkmış ve geçen süre içinde uçağın akıbeti hakkında net bir açıklama yapılmamıştı. Yaşanan talihsiz olayın ardından zorlu uğraşlar neticesinde kurtarılarak apronda beklemeye alınan Pegasus uçağı hakkında Trabzon Büyükşehir Belediyesi bir teklifte bulunmuş fakat yetkili birimler uçağın akibeti hakkında bir karar vermiş değillerdi. Uzun zamandır apronda bekletilen Zeynep isimli Pegasus firmasının uçağını Trabzon Büyükşehir Belediyesi kütüphane, sosyal ve kültürel hizmetlerde kullanılmak amacıyla istemişti. Trabzon Belediyenin yapmış olduğu bu teklif üzerine hava yolu firmasının yetkililerinden olumlu veya olumsuz herhangi bir dönüş yapılmamış ve bekleme süresi başlamıştır.

13 Ocak 2018 tarihinde Ankara ile Trabzon arasında tarifeli seferini yapan 162 yolcu ve 6 mürettebatın bulunduğu Pegasus Havayolları’na ait PC 8622 sefer sayılı Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı kontrolden çıkarak pistten çıkmıştı. Trabzon Havalimanına iniş sırasında Cumartesi günü saat 23.30 sularında meydana gelen bu olayın ardından uçak içinde bulunan yolcu ve mürettebatın burnu bile kanamadan kurtarılmış ve uzun uğraşlar neticesinde de uçak bulunduğu yerden çıkarılarak aprona beklemeye alınmıştı. Deniz tarafında bulunan balçığa saplanarak duran vasıtanın durumunun ne olacağı o günlerde netleştirilmemişti. Sigorta şirketinden havayolları tarafından satın alınan uçağın bazı teknik kısımları Pegasus firması tarafından bazı dönemlerde kullanıldığı fakat akıbetinin netleşmediği bilinmektedir.

pegasustrabzonucak.jpeg (606×340)

Ankara Esenboğa Havalimanından yolculuğuna başlayan PC 8622 sefer sayılı uçak tam da Trabzon Havalimanına iniş yaptığı anda nedeni henüz belirlenememiş olan bir neden dolayı kontrolden çıkarak pistten çıkıp deniz tarafındaki balçığa saplanarak durabilmişti. Gece 23.30 civarlarında yaşanan bu olay ardından havalimanı 04.00 saati itibari ile 24 saatliğine hava trafiğine kapatılmış ve uçağı kurtarma çalışmaları başlatılmıştı. Kurtarma çalışmalarına ilk olarak 500 tonluk ve 350 tonluk içi vincin kurulması ile başlanmış ve vasıtanın piste indirilmesi için yaklaşık olarak 100 kişilik bir ekip oluşturulmuş ve kurtarma çalışmaları bir plan çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Uçağın zarar görmemesi ve tek parça kurtarılması için büyük çaba gösterilmiş ve 100 kişilik ekip ile gerçekleştirilen kurtarma operasyonu yaklaşık olarak 20 saat sürmüştü.