Pegasus Teknisyeni Ali Dülger Hayatını kaybetti

Pegasus Hava Taşımacılığı firmasında uçak teknisyeni olarak görev yapan Ali Dülger 3 mayıs gecesi evinde geçirdiği kalp krizi sonrasında yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. 1996 yılından beri Pegasus firmasında uçak teknisyeni olarak görev yapmış olan Ali Dülger 3 mayıs gecesi evinde geçirdiği kalp krizi geçirdi ve maalesef ki hayatını kaybetti. Kalp krizi sonrasında yapılan müdahaleler fayda vermemiş ve kurtarılamayarak hakkın rahmetine kavuşan Ali Dülger’in cenaze töreni 4 mayıs Bakırköy’deki Fatih Camii’nde yapılacaktır. Bugün ikindi namazını müteakiben Bakırköy’deki Fatih Camii’nde yapılacak cenaze töreni ardından kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek. Etrafı tarafından sevilen Ali Dülger’in vefatı hem iş arkadaşlarını ve hem de bütün sevenlerini hüzne boğdu.

alidulgerpegasus.jpg (450×390)

Pegasus firmasının uçak teknisyenin kalp krizi neticesinde vefat etmesi kalp krizi anında neler yapılması gerektiğini gündeme getirmiştir. Kişinin kalp krizi geçirdiği anda tıkalı damarı açmak için yapacağı bazı şeyler hastaya zaman kazandıracak ve belki kurtulması için bir sebep olacaktır. Kriz geçirdiği fark edilen kişiye yapılması gerekenler şunlardır:

 Hastanın durumu fark edildiği anda hemen telefonla yakın birilerine haber vermelidir.
 Şayet yakınlarda hastane varsa rahatsızlanan kişi hemen hastaneye yetiştirilmelidir. Yoksa ilk yardım müdahaleleri yapılmalıdır.
 Sıkı kıyafetler bollaştırılmalıdır.
 Ayaklar kalp hizasından yukarı kaldırılmalı ve kalbe daha fazla kan akışı sağlanmalıdır.
 Hastanın bulunduğu odanın veya yerin kapısı aralanmalı ve yardıma gelecek olan kişi veya sağlık ekiplerinin işi kolaylaştırılmalıdır.
 Bir bardak su yardımı ile bir aspirin içirilmeli bunun dışında kesinlikle asla başka hiçbir şey yedirilip içirilmemelidir.
 Kuvvetli öksürük kan akımını artırmaktadır. Bundan dolayı hastanın burun deliklerini kapatarak kuvvetli bir şekilde öksürmesi sağlanmalıdır.
 Pencerenin açılması ve mekanın bol oksijen ile dolması sağlanmalıdır.
 Yardımın gelmesi oturarak beklenmelidir. Ayakta durulmamalıdır yere uzatılmalıdır. Şayet ayakta durulursa herhangi bir tepkime ile düşüp kafa çarpılabilir ki bu durumda kalp krizine yapılması gereken tedavileri engelleyebilir.
 Kriz anında asla sıcak veya soğuk suyun altına girilmemelidir. Özellikle soğuk su bu gibi durumlar için damarları büzdüğünden daha da tehlikeli olabilir ve durum daha da kötüleşebilir.