Pegasus Özbekistan Uçak Bileti

Özbekistan ülkesi üzerindeki herhangi bir noktaya Pegasus ayrıcalığı ile seyahat etmek isteyen yolcular için şirket tarafından düzenlenen bir sefer bulunmadığı için uçak bileti temin edebilmek mümkün değildir. Bu nedenle ülkeye gitmek isteyen kişilerin yerli ve yabancı havayolu şirketlerinin seferlerini araştırmasında yarar bulunmaktadır. İpek Yolu bölgesinde yer alan ve Sovyetler Birliğinin dağılması ile birlikte bağımsız hale gelen Özbekistan ülkesinin başkenti Taşkent olup ülkenin herhangi bir denize sınırı bulunmamaktadır. Ülke ekonomisinde altın ve pamuk üretimi büyük önem arz etmekte olup ihraç gelirlerinde önemli derecede katkı sağlamaktadır. Ayrıca Özbekistan, zengin uranyum yataklarının bulunması ile de küresel rekabette dikkat çekici bir niteliğe sahiptir. 12 şehir ve özerk cumhuriyeti bulunan ülkenin en önemli noktaları arasında Semerkant, Buhara ve Hokand ile Urgenç yer almaktadır.

Özbekistan ülkesinin komşuları arasında Kırgızistan, Afganistan ve Tacikistan gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkede resmi dil olarak kullanılan Özbekçe haricinde Karakalpakça ve Rusça gibi diller de aktif bir şekilde konuşulmaktadır. Özbekistan halkının %96 gibi büyük bir kısmı İslam dinine mensup iken Ortodoks ve Yahudi gibi halk toplulukları da bulunmaktadır. Karasal iklim koşullarının hakim olduğu ülkede yaz ayları oldukça kurak kış ayları ise soğuk geçmekte ve bu nedenle bölgeye gitmeyi düşünen kişilerin ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih etmeleri gerekmektedir. Ülkemizden özellikle başkent Taşkent rotasına doğru düzenlenen direk seferler sayesinde 4 saat gibi bir süre içerisinde varış yapabilme imkanı bulunmaktadır.

ozbekistanpegasusucakbileti.jpg (760×430)

Özbekistan Pegasus uçak bileti alarak ekonomisindeki en önemli sektörlere bakıldığı zaman tarım ve hayvancılık alanlarının ön plana çıktığı görülmekte olup ülkede pamuk, mısır ve tütün gibi ürünlerin yanı sıra çeşitli sebze ve meyve de üretilmektedir. Özbekistan yemek kültüründe pilav çok önemli bir yiyecek olup özellikle Ayvalı Pilav yemeği Özbek mutfaklarında kendine yer edinmektedir. Pilav içerisine et ve sebze gibi malzemeler de ilave edilebilmektedir. Ülkeden alışveriş yapmak isteyen müşteriler için geleneksel kıyafet olarak nitelendirilen Karakul, badem motifli takke ve çeşitli meyvelerin kurutulmuş hali satışa sunulmaktadır. Ülkemizden bölgeye gitmeyi düşünen kişilerin vize alma zorunluğu bulunmakta olup vize hakkı elde eden kişiler 90 gün boyunca Özbekistan içerisinde kalma hakkı elde etmektedir.