Gürcistan Pegasus Uçak Bileti

Gürcistan yönüne Pegasus seferleri ile seyahat etmek isteyen yolcular için başkent Tiflis noktasına İstanbul kalkışlı olarak gerçekleştirilen direk seferler için uçak bileti 490 lira seviyesinden müşterilerin beğenisine sunulmaktadır. İstanbul Tiflis güzergahında seyahat süresi 2 saat civarında olmaktadır. Kafkas dağlarına yakın bir noktada yer alan Gürcistan 9 bölge ve 69 eyalete ayrılarak yönetilmekte olup başkent Tiflis haricinde Batum, Gori ve Rustavi gibi önemli şehirleri bulunmaktadır. Ülkenin komşuları arasında Rusya, Azerbaycan, Türkiye ve Ermenistan gibi ülkeler yer almaktadır. Ülke halkı, resmi dil olarak kabul edilen Gürcüce haricinde Rusça dilini de konuşmaktadır. Ülke halkı içerisine %82’lik kısım Ortodoks mezhebine mensup olan Hristiyanlardan oluşmakta iken Müslüman ve Katolik halk küreleri de yer almaktadır.

Tarihi dönemler içerisinde Osmanlı ve Çarlık Rusya gibi ülkelerin hakimiyeti altında yaşam süren Gürcistan, Sovyetler Birliğinin dağılması sonrasında bağımsızlık hakkı elde etmiştir. Karasal iklimin etkili olduğu bölgeyi ziyaret etmek isteyen konuklar için en uygun mevsim bahar ve yaz ayları olarak karşımıza çıkmaktadır. Gürcü mutfağında ceviz ve mısır gibi ürünlerin yanı sıra çeşitli sebze yemekleri büyük önem arz etmektedir. Peynir ve yumurta gibi malzemeler kullanılarak hazırlanan ve pideye benzer görünümü ile dikkat çeken Haçapuri, mutlaka tadılması gereken yiyecekler arasında bulunmaktadır. Balık ve salata çeşitleri de Gürcistan mutfağının rengarenk ve dopdolu bir görünüme kavuşmasını mümkün kılmaktadır.

gurcistan.png (650×284)

Gürcistan bölgesinde eğlenceli vakit geçirmek isteyen ziyaretçiler için film festivali, müzik festivali ve tiyatro festivali gibi etkinlikler yılın belli dönemleri içerisinde yoğun bir katılım ve ilgi ile gerçekleştirilmektedir. Ülkede 28 Ağustos Aziz Meryem Ana Günü, 9 Nisan Bağımsızlık Günü ve 7 Ocak tarihi ise Ortodoks Noeli olarak kutlanmaktadır. Gürcistan rotasında alışveriş keyfi yapmak isteyen ziyaretçiler için tişört, kitap gibi ürünlerin yanı sıra el sanatı ürünleri ve şarap çeşitleri satışa sunulmaktadır. Ülkemizden yapılacak ziyaretler için 1 yıl boyunca vizesiz bir şekilde ikamet edebilme hakkı bulunmakta olup Batum bölgesine pasaporta ihtiyaç duymadan kimlikle girebilme imkanı mevcuttur.